Dwoje instruktorów Chorągwi laureatami plebiscytu "Niezwyczajni 2017"!

W sobotę, 24 lutego, w Lublinie odbyłą się Gala Dnia Myśli Braterskiej. To ogólnopolskie wydarzenie, w którym instruktorzy z całej Polski zbierają się, aby spotkać się i porozmawiać, przeżywając jednocześnie doskonale przygotowane artystycznie wydarzenie. To również okazja do podziękowania wolontariuszom za ich wkład w realizację misji ZHP. Podczas gali poznaliśmy instruktorów, którzy w ogólnopolskim plebiscycie harcerskim zdobyli prestiżowy tytuł „Niezwyczajnych 2017” - wyjątkowych osobowości, wzorcowych postaw i ciekwawych życiorysów, które na co dzień działąją w swoich środowiskach i stale wpływają na kształt ZHP. Finałowi kandydaci do tytułu zostali wybrani spośród wielu zgłoszeń nadesłanych przez członków naszej organizacji.

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że tegorocznymi "Niezwyczajnymi" zostało dwoje instruktorów naszej Chorągwi!

W kategorii Efektywne zarządzanie, "Niezwyczajnym" został hm. Maciej Szczęsny - Zastępca Komendanta Hufca ZHP Białystok ds. organizacyjnych.

Druh Maciej stworzył od podstaw e-hufiec, dzięki któremu, drużynowy może złożyć meldunek, sprawdzić finanse drużyny bądź stan inwentarza jednostki z telefonu. W 2017 roku pozyskał środki z WFOŚiGW na organizację zlotu hufca, kursy instruktorskie oraz Rajd Białowieski. Był pomysłodawcą oraz koordynatorem projektu ekologicznego "Naładuj się" - warsztatów, w których brało udział ponad 1500 uczniów. Oprócz pracy na szczeblu hufca, od kilku lat jest członkiem sztabu zlotu BŚP, gdzie odpowiada za kwestie logistyczne. Pełni także funkcję chorągwianego administratora ewidencji. Druh Maciej potrafi doskonale pogodzić obowiązki harcerskie z zawodowymi, mieszkając na stałe w Warszawie.

W kategorii Granatowy szlak, "Niezwyczajną" została pwd. Natalia Olszyńska - instruktorka Hufca "Biebrzańskiego" ZHP w Grajewie.

Druhna Natalia do końca sierpnia 2017 roku prowadziła najliczniejszą, bo prawie 60 osobową, drużynę wielopoziomową w hufcu - wychowała swoich trzech następców i rozdzieliła jednostkę na trzy drużyny: harcerską, starszoharcerską i wędrowniczą. W tym samym czasie prowadziła i nadal prowadzi gromadę zuchową w Goniądzu, którą w niedługim czasie planuje przekazać swojej przybocznej, by zająć się budową szczepu, którego podwaliny stworzyła. Nie ogranicza się tylko do pracy w jednostce: współorganizuje wiele hufcowych przedsięwzięć, takich jak zimowiska, obozy, DMB czy Zlot Hufca. Od września jest członkiem komendy hufca ds. kształcenia i wspiera rozwój członków hufca, organizując kształcenie na wielu poziomach. Z radością i uśmiechem motywuje do działania nie tylko swoje macierzyste środowisko, ale cały hufiec.

Serdecznie gratulujemy laureatom i dziękujemy za Waszą służbę na rzecz wspólnoty harcerskiej Chorągwi Białostockiej!