60-lecie 9-tej Białostockiej Drużyny Harcerskiej

Obchodzimy wspaniały, godny szacunku jubileusz sześćdziesięciolecia drużyny. Tych sześćdziesiąt minionych lat godnie zapisało się w historii i tradycji ZHP,
Białostockiej Choragwi ZHP, Hufca ZHP im. hm. Stanisława Moniuszko w Białymstoku.

„Dziewiątka” to nie tylko tych kilkuset harcerzy, którzy w latach 1945 – 2005 z dumą nosili odznaki przynależności do drużyny –umundurowanie marynarskie i wodniackie emblematy.

„Dziewiątka” to również:
niezapomniane obozy, zimowiska, rejsy i spływy, toń jezior, błękit mórz i oceanów, bogaty dorobek wydawniczy, ale także - kształtowanie postaw, wierności Przyrzeczeniu i Prawu Harcerskiemu, szacunek sztandarowi, fladze i banderze, godne kontynuowanie tradycji, ambicja aby być godnymi swego patrona – Stefana Czarnieckiego, oraz – co jest szczególnie istotne – wychowanie harcerskich pokoleń.
W „Dziewiątce” się wychowali, z „Dziewiątki” wyruszyli w dorosły żywot -lotnicze orły – strażnicy polskiego nieba, ludzie sztuki, artyści, malarze ,aktorzy, muzycy, działacze kultury, naukowcy – kierujący klinikami, szpitalami, pracowniami i laboratoriami ludzie wielu zawodów.

Los tak zrządził, że spotkać ich można w wielu zakątkach Rzeczypospolitej, ale i również, wielu krajach, na różnych kontynentach.
I mimo upływu lat, wielu życiowych doświadczeń, pozostali wierni swej drużynie. Nadal się czują „Dziewiątakami”, przeżywają losy 9BDH.
Niewiele jest w Związku Harcerstwa Polskiego drużyn, które – poprzez Koło Przyjaciół Harcerstwa działającego przy drużynie – stworzyło więź pokoleń. Takim wzruszeniem jest dla nich harcerski krzyż, niech będzie Wam druhowie głównym drogowskazem w codziennym życiu i służbie.
Jest w sztandarze „Dziewiątki” miejsce szczególne, w jego głowicy jest ziemia pobrana ze sławnych pól bitewnych II wojny światowej gdzie walczyli i ginęli Polacy – żołnierze i harcerze. To dowód jak doniosłą rolę w drużynie spełnia patriotyzm wyrażający się w takich właśnie symbolach.

Z okazji 60 – lecia istnienia i działalności
przekazuję
„BŁĘKITNEJ DZIEWIATCE”
PODZIĘKOWANIE I UZNANIE
za godną
HARCERSKA SŁUŻBĘ
BOGU I POLSCE.

Oddaję hołd tym wszystkim, którzy odeszli na WIECZNĄ WACHTĘ.

Życzę serdecznie dalszego rozwoju, pozyskiwania młodzieży do drużyny i harcerstwa, kontynuowania i wzbogacania tradycji, dotychczasowego dorobku i osiągnięć.

Druhowie z „Błękitnej Dziewiątki” - FLAGA NA MASZT !

Czuwaj !
Andrzej Bajkowski