Żółte Tulipany i obchody 100-lecia skautingu

Zbliża się wiele ważnych rocznic, których obchody mogą stać się dobrą okazją do podejmowania inicjatyw związanych z obchodami 100-lecia skautingu.

Co miesiąc będziemy zamieszczać propozycje pomysłów na to, w jaki sposób połączyć lokalne inicjatywy z przygotowaniami do najważniejszego wydarzenia w Związku, jakim będzie odnowienie Obietnicy Zuchowej i Przyrzeczenia Harcerskiego 1 sierpnia br. o godz. 8.00

Żółte Tulipany

Jan Paweł II jest postacią, którą nadal pamiętamy. 2 kwietnia to rocznica śmierci Wielkiego Polaka, papieża, który wielokrotnie zwracał się do skautów z prośbą, aby „nie czynili skautingu zbyt łatwym i stawiali wyzwania.”
Widocznym znakiem naszej pamięci o Nim niech będzie dla harcerek i harcerzy ZHP wręczany przechodniom żółty tulipan. Znak nie tylko naszej pamięci, ale też radości - podziękowania za dary miłości i nauki, które otrzymaliśmy w trakcie całego pontyfikatu Jana Pawła II.

Zachęcamy, aby realizować rozpoczęty w 2006 r. pomysł rozdawania przechodniom żółtych tulipanów (pozyskanych od sponsorów lub zrobionych z papieru) z jednoczesnym wypowiedzeniem słów: Santo subito!
Dodatkowo zachęcamy do zorganizowania przy parafiach lub w kaplicach harcerskich czuwań modlitewnych lub spotkań mających na celu podjęcie refleksji nad myślą Jana Pawła II. W załączeniu proponujemy przykładowe scenariusze takich spotkań.
Niech Żółte Tulipany zakwitną na ulicach, stoją w oknach domów, na biurkach w miejscach pracy itp. Niech każdy przypomni sobie o tym, jakie wartości starał się nam przekazać Jan Paweł II.

2 kwietnia razem z rozdawaniem tulipanów rozpocznijcie też noszenie przy ubraniach żółtej wstążeczki (długość 5 cm, szerokość 0,5 cm, złożone lub związane w formie kokardki i przypięte szpilką do kieszeni munduru po prawej lub do cywilnego ubrania po lewej stronie na wysokości torsu).
Kolor żółty to symboliczne nawiązanie do barwy wschodzącego słońca, które w dniu 1 sierpnia będzie znakiem wejścia skautingu w nowe stulecie.
Niech te wstążeczki będą widocznym i rozprzestrzeniającym się znakiem obchodów 100-lecia skautingu w Polsce. Przypinajcie je do swoich cywilnych ubrań. Rozdawajcie przechodniom, znajomym, zachęcajcie, aby nosili je przy ubraniach wasi koledzy, rodzice, sąsiedzi i rozgłaszali wszem i wobec, iż skauting w roku 2007 obchodzi setne urodziny.

Materiały do pobrania ze strony: www.zhp.pl

Źródło: www.zhp.pl

Redakcja Serwisu